fbpx

Zöldhályog

A zöldhályog, más néven glaukóma a felnőttkori súlyos látásromlás, illetve a vakság egyik vezető oka a világon.

Zöldhályog szűrővizsgálat

zöldhályog szűrés – dioptriamérés – látásellenőrzés
szemnyomásmérés – computeres szemvizsgálat – szakorvosi konzultáció

A fejlett országokban a 40 év feletti lakosság kb. 2%-át érinti, de az életkor növekedésével kialakulásának kockázata nő (70 éves korra előfordulási gyakorisága eléri a 10%-ot).

A zöldhályog a látóideg rostjainak fokozatos pusztulásával, következményesen a látótér beszűkülésével járó betegség, melyet elsősorban a megemelkedett szemnyomás okoz (normál tartomány 12-21Hgmm).

A szemnyomás emelkedést a csarnokvíz termelődése és elvezetése közötti egyensúly felborulása okozza.

A szemnyomásemelkedés a látóidegfő vérellátási zavarához vezet, melynek következtében az ideghártya sejtjeinek anyagcseréje károsodik. Amikor egy adott idegsejt elpusztul, a hozzá tartozó látóidegrost is elhal.

Több idegrost elpusztulása látótérkiesést okoz.

Zöldhályog esetében ez a kiesés kezdetben kicsi és észrevétlen, akkor válik észlelhetővé amikor a kiesett kis területek egy összefüggő, nagyobb területet alkotnak.

Ekkora azonban már jelentős (akár 40%-os rostveszteség) a károsodás mértéke. Bár a már kialakult látásfunkció-károsodás visszafordíthatatlan, végleges, időben felismert és kezelt betegség esetén ez a romlás megállítható.

A szem felépítése

Kik a veszélyeztetettek?

Szemvizsgálat a New Eye lézerszemészeten

Kockázati tényezőként szerepelnek:

  • életkor (a zöldhályog kockázata 40 éves kor felett emelkedik, 70 éves korra előfordulási gyakorisága eléri a 10%-ot),
  • pozitív családi anamnézis (bár a genetikai háttér még pontosan nem tisztázott a zöldhályog gyakran mutat családi halmozódást),
  • magas szemnyomás (az egyetlen befolyásolható kockázati tényező),
  • nagyfokú rövidlátás,
  • szív- és érrendszeri betegségek (magasvérnyomás, cukorbetegség, érszűkület),
  • bizonyos gyógyszerek (szteroid tartalmú) folyamatos szedése,
  • tompa szemsérülés,
  • migrén,
  • dohányzás,
  • vasospasmusra való hajlam.

Formái

A zöldhályogot sokféleképpen csoportosíthatjuk:

Elsődleges, illetve másodlagos formákat különítünk el annak alapján, hogy önállóan vagy más betegségek következtében emelkedik meg a szemnyomás.

Nyitott vagy zárt zugú zöldhályogot különböztetünk meg a csarnokzug nyitottsága alapján.

Nyitott zugú glaukóma

A zöldhályog leggyakoribb formája (az esetek 90%-a) az elsődleges nyitott zugú glaukóma.

Ez a típus az ún. „alattomos látástolvaj”, mert kialakulásakor nem jár tünetekkel, ezért hosszú ideig észrevétlen marad.

A szemnyomás emelkedés nem olyan nagy mértékű, ezért nem jár fájdalommal, a látáskárosodás is jellemzően a látótér perifériáján kezdődik.

Zárt zugú glaukóma

Zárt zugú glaukómában a csarnokvíz elvezetés akadályozottsága, esetleges megszűnése okozza a problémát, melynek következtében a szemen belüli folyadék felhalmozódik.

Ez a típusú zöldhályog jelentős szemnyomás emelkedéssel jár együtt, mely heves, gyakran elviselhetetlen szem körüli, szemgolyót érintő fájdalmat okoz.

Akutan jelentkező formája – az ún. glaukómás roham – vaksággal fenyegető, azonnali beavatkozást igénylő állapot, mivel néhány óra alatt maradandó látáskárosodást, látásvesztést okozhat.

Tünetei lehetnek: általában egyik szemet érintő homályos látás, tágult szembogár, fényforrások körüli szivárvány karikák megjelenése, hányinger, hányás.

Amennyiben ezeket észleli azonnal szemész szakorvoshoz kell fordulni.

Normál nyomású glaukóma

Bizonyos esetekben a látóidegfő károsodása kialakulhat normál szemnyomás mellett is.

Ennek oka nem teljesen tisztázott, a látóidegfő vérellátásának zavara áll a háttérben.

Ennek a formának sincsenek figyelmeztető jelei, tünetmentesen alakul ki.

Gyakori az alacsony vérnyomás, migrénre való hajlam.

Okuláris hipertenzió

A szemnyomás meghaladja (>22Hgmm) a normálisnak tekintett tartományt, de nem mutatkoznak a zöldhályog tünetei (nincs észlelhető eltérés sem a látásban, sem műszeres vizsgálatokkal).

A magas szemnyomás önmagában nem okoz glaukómát, de kialakulásának egyik fő kockázati tényezője.

Okuláris hipertenziós betegek 20%-ánál alakul ki zöldhályog betegség.

Veleszületett zöldhályog

Az élet első két évében jelentkezik, gyakran már születéskor észlelhető.

Ebben a formában a csarnokvízelvezető rendszer fejlődési zavara áll a háttérben, de lehet méhen belüli fertőzés következménye is.

Kezeletlen esetben a magas szemnyomás következtében a még tágulékony (ínhártya, szaruhártya) szövetek miatt a szemgolyó átmérője megnövekszik.

A gyerekek a szemnyomásemelkedés miatt fájdalmas szemüket dörzsölik. Kezelése elsősorban műtéti.

Veleszületett zöldhályog
10-35. életév között kialakult zöldhályogot soroljuk ide. Tünetszegény.

Gyakori a pozitív családi anamnézis. Gyakoribb férfiak és rövidlátók esetében.

Megelőzés

A magas szemnyomást megelőzni nem lehet. A rendszeres szemészeti szűrővizsgálat nagyon fontos, mert a tünetek a betegség típusától függően változnak, és az esetek 90%-ában kezdetben nem jár tünetekkel, ezért akár jelentős látótér károsodás alakulhat ki, mire a beteg észlelné a látásromlást. A már kialakult károsodást meggyógyítani nem tudjuk. A (további) látásromlás megakadályozásának is a legjobb módja a korai felismerés és az időben megkezdett kezelés.

A zöldhályog egy krónikus betegség, a kezelés élethosszig tart. A kezelés célja minden esetben a szemnyomás csökkentése, lehetőség szerint a kiváltó okának megszüntetése, szükség esetén a látóidegfő keringésének javítása. Idejében megkezdett kezeléssel és rendszeres ellenőrzéssel a látásfunkciók megőrizhetők, a beteg életminősége változatlan maradhat. A kezelés elmaradása a látásfunkciók visszafordíthatatlan romlását, legrosszabb esetben elvesztését vonja maga után.

A kívánt szemnyomás-csökkenést elsősorban szemcseppekkel, illetve azok kombinációjával érjük el, bizonyos esetekben, illetve a konzervatív terápia hatástalansága esetén lézeres (lézeres iridotomia, SLT) és műtéti beavatkozásra is szükség lehet. Ezeket minden esetben a kezelőorvos dönti el.

Mindig tájékoztassa háziorvosát a zöldhályogról, mivel a szemcseppek és a különböző gyógyszerek egymással kölcsönhatásba kerülhetnek!

Mikor kell rendszeresen a szemnyomást ellenőriztetni?

  • 40 éves kor felett
  • magas vérnyomás esetén
  • ha valaki közellátó
  • magas szemnyomás esetén
  • családban előfordult zöldhályog esetében

Milyen gyakran kell szemnyomást ellenőrizni?

Kockázati tényezők fennállása esetén, illetve 40 éves kor felett évente érdemes szemnyomását ellenőriztetni.

2-3 évente a látóidegfő műszeres vizsgálata javasolt.

Glaukómás betegek esetében 3 havonta végzett szemnyomásmérés, fél évente a látóidegfő műszeres vizsgálata, évente 2 alkalommal látótér vizsgálat elvégzése javasolt.

Milyen vizsgálatokra számíthat?

A fejlett országokban a glaukómás esetek mintegy fele nincs diagnosztizálva. Ezt részben a betegség tünetszegény megjelenése, részben a szűrővizsgálatok alacsony száma, részben a betegség nem egységes definiálása okozza.

A zöldhályog diagnózisának felállítása nem egyszerű feladat a szemész szakorvos számára. Nem minden esetben lehet azonnal kimondani, hogy valakinek zöldhályogja van, gyakran hosszabb rövidebb követéses vizsgálat szükséges ehhez. Pusztán szemnyomásmérésre alapozott vizsgálat nem elég a diagnózis felállításához.

A vizsgálatoknál fontos, hogy egy helyen, ugyanazokkal a készülékekkel történjen, mert követéses vizsgálat révén a mért adatokat csak így tudjuk összehasonlítani. Az egyik gépből a másikba nem átvihetők, más típusú készülékek adati egymással nem összehasonlíthatók.

Az alábbi vizsgálatok szükségesek a zöldhályog esetében:

szemnyomás mérés
A szemnyomást a csarnokvíz termelése és elvezetése között fennálló egyensúly biztosítja. Normál érte 12-21Hgmm, mely napszaki ingadozást mutat (reggel a legmagasabb az értéke). A szemnyomás pontos mérése csak az appláníciós elven működő tonométerekkel végezhetők.

A mérőfej enyhe nyomást fejt ki a szaruhártyára, aminek belapulását méri. Minél nagyobb a szemnyomás, annál kisebb a belapulás mértéke. A vizsgálatot cseppérzéstelenítésben végezzük.

látásfunkciók vizsgálata (látóélesség és látótér vizsgálata)

A látótérvizsgálat (perimetria) során az ideghártya fényérzékenységét, illetve küszöbérzékenységét határozzuk meg a látótér több különböző pontjában a jel fényerősségének változtatásával. A látótér a térnek az a része, melyet a szemmel egy pontra fixálva egyszerre belátunk. Vizsgálatot tekintve megkülönböztetünk perifériás és centrális látóteret. Az előbbi a térben való tájékozódást segíti, az utóbbi az éleslátást, arcfelismerést teszi lehetővé.

Hogyan zajlik a vizsgálat?

A vizsgálat teljesen fájdalommente. Kb 15-20percig tart. A vizsgálatot külön-külön szemmel végezzük. A páciens egy középső jelzőfényt néz. A látómező bármely pontján felvillanó fény észlelésekor egy nyomógomb segítségével jeleznie kell, amikor észleli a fénypontot. Ezen fénypontok különböző helyeken jelennek meg és változó intenzitásúak az érzékenység meghatározása miatt. Egyes pontokat többször is ellenőriz a gép.

A látótér vizsgálat eredményeként egy térkép rajzolódik ki, mely jelöli hol van érzékenységcsökkenés, esetleg látótérkiesés. Ezen területek kiterjedését hasonlítjuk össze a kontroll vizsgálatok alkalmával, illetve vetjük össze egyéb műszeres vizsgálatok (papilla OCT) eredményével.

látóidegfő vizsgálata (szemfenéki kép, papilla OCT vizsgálat)

A szemfenék a szemgolyó hátsó részének belső fala. Az ideghártya (retina) és a benne futó erek területe. Részei:

  • a látóidegfő (papilla), ahol a retina
  • idegsejtjeinek rostjai látóideggé egyesülnek
  • a sárgafolt (makula), amely az éleslátásért és a
  • színlátásért felelős
  • az erek
  • az ideghártya (retina), perifériás részének
  • vizsgálata csak pupillatágítással végezhető el

Papilla OCT

A vizsgálat során fénysugarak segítségével a látóhártya (retina) rétegeiről részletes átmetszeti képet ad. Képes a látóideg körüli idegrostréteg vastagságának mérésére. A szemfenékről fotót lehet készíteni vele, ezzel egyes elváltozások (anyajegy) időbeli követésére alkalmas. Bizonyos betegségek lefolyását, a kezelés hatékonyságát számszerűsítve tudjuk vizsgálni vele. A vizsgálat gyors és fájdalommentes, a páciensnek csupán néhány másodpercig pislogás nélkül egy pontra kell fókuszálnia. A vizsgálatot külön-külön szemmel végezzük.

csarnokzug vizsgálata (gonioscopia)
A szemnyomást a csarnokvíz termelése és elvezetése között fennálló egyensúly biztosítja. A csarnokvíz a csarnokzug felé vezetődik el, ezért fontos a csarnokzug felépítésének, nyitottságának vizsgálata. A vizsgálat néhány percet vesz igénybe, cseppérzéstelenítésben végezzük, mert egy speciális ún. Goldmann hátmastükör nevű lencsét helyezünk ilyenkor a szem felszínére.

IRIDOTOMIA

Iridotomia során lézer segítségével pontszerű nyílást készítünk a szivárványhártyán, melyen keresztül a csarnokvíz áramlása akadálytalan lesz a szem elülső és a hátsó csarnoka között. Általában zárt zugú glaukóma esetében alkalmazzuk. Az eljárás néhány per alatt elvégezhető, cseppérzéstelenítésben történik, réslámpa mellett, kontaktlencse felhelyezésével.

SLT

SLT – más néven szelektív lézer trabekuloplasztika – a szemnyomás csökkentés egyik korszerű lehetősége nyitott zugú zöldhályog esetében. A lézer a csarnokvíz elvezető rendszerben (trabekuláris hálózat) olyan szerkezeti változásokat hoz létre, melynek hatására a csarnokvíz elvezetés hatékonyabbá válik. A kezelés szükség szerint ismételhető, nincs mellékhatása. Legtöbbször akkor alkalmazzuk, amikor a meglévő szemnyomás csökkentő cseppekkel nem tudunk megfelelően alacsony szemnyomát beállítani, vagy amikor a páciens nem tolerálja a szemcseppeket. Gyakran kiváltja a szemcseppek használatát, vagy a korábbinál kevesebb használatát teszi lehetővé. Elsődleges terápiaként is alkalmazható korai, enyhe zöldhályog esetében. A lézerkezelés hatása a kezelést követő 1-3 hónapban jelentkezik.

Élvezze újra a látását!

Keressen minket bizalommal!
Kapcsolat

Írjon nekünk!

Bejelentkezés

Kérjük, pontosan töltse ki az űrlapot és küldje el részünkre.
Munkatársunk rövid időn belül felveszi Önnel a kapcsolatot.

bejelentkezés a New Eye recepción

Kapcsolatfelvétel - Zöldhályog

Adatkezelési nyilatkozat

15 + 4 =

Call Now Button