fbpx

Üvegtesti homály

Úszkáló foltok a szemben

Ha fehér felületet nézünk világosban, vagy nappal a kék eget kémleljük, akkor olyan érzésünk lehet, mintha apró szúnyogok, legyek repkednének a látóterünkben.

Megfigyelhetjük, hogy ezen úszkáló foltocskák a szemünk mozgásával együtt változtatják a helyüket és sem pislogással, sem műkönnyel nem sikerül eltávolítani őket.

Vajon mi a magyarázat a jelenségre? Vajon kóros elváltozás áll a jelenség mögött?

Úszkáló foltok

Az úszkáló fekete foltok valójában üvegtesti homály megjelenésére utalnak, és általában az életkorunk előrehaladtával, 40 éves kor után bármikor megjelenhetnek.

A szemünk középső részét egy átlátszó, kocsonyás anyag, az üvegtesti gél tölti ki, amely biztosítja a szemgolyó kerek formáját, annak rugalmas vázát adja, átengedi a fényt (vagyis optikai törőközeg), illetve antioxidáns.

Ahogyan egyre idősödünk, az üvegtest elhígul, a benne lévő kollagén rostok állaga azonban nem változik.

üvegtesti homály

Azok apró szálai összetapadnak, úszkálni kezdenek az üvegtestben, ezzel pedig árnyékot vetnek az ideghártyára.

Ezeket az apró foltokat nevezzük üvegtesti homálynak, melyek különféle formákat ölthetnek.

Lehetnek apró, kerek foltok, fonal-szerű vonalak, vagy éppen pókháló-szerű rajzolatok. Amikor felnézünk az égre vagy ránézünk egy fehér papírra könnyebben észrevesszük őket.

Az üvegtesti homályok legtöbbször fiziológiás folyamat eredményeképpen alakulnak ki.

Nagyobb eséllyel jelennek meg abban az esetben, ha valaki rövidlátó, cukorbeteg, vagy szürkehályog-műtéten esett át.

Ez utóbbi eset gyakori, ugyanis a korábban is jelenlévő homályokat nem vette észre a páciens a szürkehályog miatt, de a műtétet követően kitisztul a látás és már észleli őket.

A korral járó fiziológiás folyamatok mellett üvegtesti homály kialakulhat szemészeti fertőzés, gyulladás, sérülés vagy üvegtesti vérzés következtében is, illetve megjelenhet, ha az üvegtest leválik az ideghártya felszínéről.

Üvegtesti határhártya leválás

A szemgolyót kitöltő kocsonyás anyag, az üvegtest egy vékony hártyán keresztül kapcsolódik az ideghártya felszínéhez.

Ez az üvegtesti határhártya.

Amikor az üvegtesti gél az életkor előrehaladtával (<50év 10%, >70év 60%) elfolyósodik, majd összeesik, térfogata ezáltal csökken, az üvegtesti határhártya elválik az ideghártya felszínétől.

Ezt nevezzük hátsó üvegtesti határhártya-leválásnak. Vannak területek (látóidegfő körüli szorosabb tapadás leválása a Weiss gyűrűt eredményezi), ahol az üvegtesti határhártya szorosabban tapad a retina felszínéhez.

A határhártyaleválás a szorosabb tapadás helyén az ideghártyát húzkodhatja, emiatt a retinában ingerület keletkezik, mely fényfelvillanások formájában jelentkezhet.

Ha a leválás az ideghártyából is magával húz egy kis darabot, akkor az akár az ideghártya szakadását, leválását is okozhatja.

Mikor forduljunk orvoshoz?

Az üvegtesti homályok megjelenése legtöbbször fiziológiás folyamat, de lehet akár súlyos kórkép tünete is.

Éppen ezért nagyon fontos szemész szakorvoshoz fordulnia, amikor a homályok megjelenése mellett fényvillanásokat is tapasztal, romlik a látása vagy a perifériás látómezőben sötét árnyékot érzékel.

Ezeket a tüneteket ugyanis az ideghártya szakadása vagy leválása is okozhatja.

Ez sürgős szemészeti kórkép, melyet ha nem fedeznek fel és kezelnek (lézer vagy műtét) időben, akár vaksággal is fenyegethet.

Meddig látjuk az úszkáló homályokat?

A kialakult üvegtesti homályokhoz hozzá lehet szokni, azonban beavatkozás nélkül nem tűnnek el.

Hogyan lehet kezelni?

Az üvegtesti homály megjelenése nem kóros, kezelést nem, de megfigyelést igényel.

Bár a homályok jelenléte frusztráló és időbe telik tolerálni a jelenlétüket, ha tudatosodik, hogy nem jelentenek veszélyt a látásunkra, akkor idővel az agy hozzászokik a foltok jelenlétéhez és egész hatékonyan kiszűri a látás során.

Ha azonban a látótérben lebegő foltok nagyon zavarók, vagy túl sok van belőlük (pl. asteroid hyalosis, synchisis scintillans), és a beteg ragaszkodik a beavatkozáshoz, vállalva a szövődményeket, akkor két kezelési módra van lehetőség (kollagénrostok méretének lézeres kissebbítése és/vagy üvegtest eltávolító műtét).

Mindkét esetben érdemes fontolóra venni az előnyöket és a kockázatokat a beavatkozás előtt.

A végeredmény egyik esetben sem egyértelműen pozitív. A beavatkozás az újabb homályok kialakulását nem előzi meg.

Call Now Button